Liga Ekologických Alternativ

O nás Ekodomy Ekofarmy Obnovitelné zdroje Obchod
  portál občanského sdružení Liga Ekologických Alternativ
ZPĚT
FULTEXTOVÉ VYHLEDÁVÁNÍ
POSLAT STRÁNKU ZNÁMÝM
VPŘED

KRÁTKÉ ZPRÁVY
"BIO HÝBE SVĚTEM"
archív zpráv: 1 2

USA má federální biopečeť
Od 21. října 2002 platí v celém USA jednotné směrnice pro ekologické zemědělství. Pro kontrolu dodržování nových standardů bylo zřízeno 49 agentur. Nové normy přinášejí i 4 nové etikety: "100 % organické", "organické" (nejméně 95 % v kvalitě BIO), "vyrobeno s organickými přísadami" (alespoň 75 % v kvalitě BIO) a "obsahuje organické přísady", první dvě jmenované etikety mohou používat i novou státem garantovanou značku USDA ORGANIC (na obrázku). Jak nové směrnice ovlivní dovoz biopotravin z Evropy lze jen očekávat, avšak někteří experti uvádějí, že většina evropských dovozů se bez problémů zařadí do kategorie organické (více informací).

První rakouské akční dny BIO oslovily na 40 000 spotřebitelů
Ekofarmáři v celém Rakousku se 29. září prezentovali v tom nejlepším možném světle. Na mnohých farmách se pořádaly dny otevřených dveří, supermarkety na tento den přichystaly ochutnávkové akce a biokluby provozovaly na frekventovaných místech infostánky. Nejnavštěvovanější kontaktní místa však byly biojarmarky ve Vídni a Salzburku. Svou premiéru si odbyla i první turistická stezka vedoucí výhradně přes ekofarmy. Aktivní byl i rakouský ministr zemědělství, který měl na různých akcích poradenské okénko biopotravin.

Nejstarší ekofarma v Egyptě oslavila 25. narozeniny
Egyptská farma SEKEM se nachází 60 km severovýchodně od města Kairo a v Evropě je známá především produkci biologické bavlny. Založil ji Ibrahim Abouleish uprostřed pustiny v roce 1977. Od roku 1991 pak farma funguje v systému biodynamického hospodaření. Myšlenka produkce bavlny bez pesticidů se v Egyptě snadno rozšířila a tak není divu, že dnes takto obhospodařuje cca 2000 Egypťanů na 500 000 hektarů. V poslední době se začal vládní program na podporu pěstování biozeleniny a bylinek. Zatím se do něj přihlásilo na 150 ekofarem s užitnou plochou 2 000 hektaru. Jejich produkty pak putují do evropských obchodů (40 %, značky: Eosta, Alnatura, Rapunzel a Lebensbaum) či jsou spotřebovány v místních supermarketech.

V Norimberku otevřen biosupermarket s prodejní plochou 1000 m2
Obchodní řetězec BASIC se sídlem v Mnichově otevřel v Německu další velký supermarket. Po Kolínu nad Rýnem a Augsburgu se tentokrát dočkal na začátku října i Norimberk. Prohlídka tohoto nejmodernějšího biosupermarketu bude jistě i vítaným zpestřením pro návštěvníky únorové mezinárodní výstavy BioFach. Jako v jiných firemních obchodech, ani zde nechybí např. rychlé občerstvení kvalitě BIO (chlebíčky, káva, dorty, čerstvě lisované šťávy, …). Norimberský obchod se svými 1 000 m2 prodejní plochy se řadí mezi vůbec největší v Německu a rozhodně není posledním. Společnost Basic hledá strategického partnera, aby mohla v dalších letech otevírat minimálně 3 takové supermarkety ročně. Plány této firmy s ročním obratem 20 mil. Eur jsou zajímavé, do roku 2006 chce ztrojnásobit počet zaměstnanců na 600 lidí a dosáhnout tržeb na úrovni 90 mil. Eur.

Francoužští biofarmáři blokovali dovoz německého biomléka
V prvním zářijovém týdnu se ve Francii několikrát protestovalo proti dovozu německého biomléka. Jak uvádí francouzský svaz výrobců BIOLAIT, díky německým dovozům muselo být 40 % francouzského biomléka zpeněženo jako konveční komodita, tudíž za nižší cenu. V Německu se biomléku věnuje stále více farmářů, takže nastávají problémy s jeho odbytem. Nejsnazší bylo exportovat mléko do Francie, kam se v minulém roce dle Oekomarkt forum vyvezlo cca 40 mil. litrů. V letošním roce ale cena biomléka ve Francii mírně klesla na úroveň téměř srovnatelnou s Německem (cca 0,32 euro za litr), takže lze očekávat i menší dovoz. A jak to vlastně bylo s těmi protesty: skončilo to jen blokádou sběrných vozů na mléko, které patřily firmám dovážejícím německé biomléko (fa Lactalis a fa Bridel).

Riziko BSE stále trvá!
Do konce srpna 2002 bylo v SRN objeveno na 125 případů tzv. "šílených krav", z toho 83 zvířat v Bavorsku. Jak sdělila ministryně Kuenastová, od doby prvního nálezu (26. 11. 2002) bylo v Německu provedeno více než 4 miliony testů. Přesto i letos bylo zaznamenáno na 68 pozitivních případů, takže riziko nemoci šílených krav stále trvá. Německo však není nejvíce postiženou zemí, mezi které patří VB (1 184 x BSE), Francie (277 x) a Irsko (246 x). Od začátku ledna 2001 mají členské země EU povinnost monitorovat případy BSE, jednotlivé čísla však nelze srovnávat. Např. Německo testuje zvířata starší 24 měsíců, zatímco ostatní členské země EU vesměs dodržují vyhlášku, ve které se ukládá povinnost testovat skot starší 30 měsíců.

Jak moc nitrofenový skandál poškodil německé BIO?
V době, kdy v Německu vrcholil skandál s nitrofeny (červen 2002), prováděl Institut pro veřejné mínění v Allensbachu řadu anket, které měly zjistit, jak moc mediálně prezentované informace poškodily tamní bioobor, a došel k zajímavým číslům. Zatímco v červnu 2001 bylo ochotno si za biopotraviny připlatit 56 % německé populace, v době vrcholícího skandálu to bylo již jen 32 procent. Zajímavé je, že skandál se projevil v různých oblastech jinak. Například jeden velký německý velkoobchod hlásil za červen 2002 jen o 1 procento nižší obrat, než tomu bylo před rokem. Jiná situace je v mlékárnách, kde první odhady ukazují až na 20-% propad odbytu. V případě supermarketů se jednalo sice o 10-20-% pokles obratu, podle mnohých obchodníků byl však jen krátkodobý.

Internetová konference o biohovězím
Brazilská organizace EMBRAPA Patanal pořádá ve spolupráci s univezitou Contestado první celosvětovou konferenci na téma biohovězí. Od 2. září do 15. října budou odborníci z Austrálie, Jižní Ameriky a Evropy debatovat v různých diskuzních kruzích na různá témata související s chovem skotu (např. zdraví zvířat, jejich výživa, agrární ekologie, ...). Jednací řečí je angličtina a portugalština, diskusní fórum naleznete na www.conferencia.uncnet.br/pantanal/.

Ve Velké Británii mají nový akční plán BIO
Tato ostrovní velmoc představila v červnu 21-bodový akční plán, jehož cílem je snížit podíl dovážených biopotravin a posílit tak tamní bioprodukci. Zatímco v konvečním sektoru se podíl dovážených potravin na celkové spotřebě pohybuje na úrovni pouhých 25 procent, v případě biopotravin je tomu naopak. Například 70 % spotřebované biozeleniny nepochází z Velké Británie. Jedním z hlavních naprávných opatření je i vytvoření poradních štábů tzv. UKROFS od dubna příštího roku či zpracování nové metodiky BIO dle vyhlášky EU č. 2092/91.

Zahraniční biohotely to táhnou spolu
Nedávno bylo založeno mezinárodní zájmové sdružení biohotelů, do kterého patří na 18 ubytovacích zařízení z Německa, Rakouska a Itálie. Jak však uvádí tiskový mluvčí sdružení Ludwig Gruber, ani toto číslo není konečné. "Naším cílem je mít po 20 podnicích v SRN a Rakousku a cca 40 biohotelů v Itálii". A co musí takové zařízení splňovat, aby se mohlo zařadit mezi biohotely. Hlavním kritériem pro přijetí do sdružení je schopnost nabídnout svým hostům většinu stravy v kvalitě BIO. Např. maso, mléko, brambory a vajíčka musí pocházet z ekofarmy. Obdobné je to i u nápojů, ubytovací zařízení musí mít v nabídce 5 druhů čajů, 1 kafe a kakao v kvalitě BIO. Více na www.biohotels.info.

BOOM Biobanánů
Őkomarkt forum uvádí, že světová produkce biobanánů vzrostla za poslední rok o 65 % na 75.000 tun. Polovinu světové bioprodukce přitom na trh dodává Dominikánská republika. Mezi země, kde dochází k největšímu rozkvětu komodity, patří Kolumbie (+ 115 %) a Ekvádor (+ 80 %). Největšími jedlíky biobanánů jsou Švýcaři, 3 procenta národního trhu je v kvalitě BIO. Pro srovnání uvádím, že průměrná spotřeba biobanánů v EU činí 1 % a v USA jen 0,5 %.

Rozkvět rakouského biomléka
Podle studie vídeňského Fessel GFK pochází v Rakousku každý osmý litr mléka z ekofarmy. To odpovídá cca 200 mil. Litrů biomléka v roce 2001 (v r. 1997 jen 73 mil. Litrů biomléka). Jistě příjemné je i zvyšování ceny zemědělských výrobců, zatímco biorolník dostával v roce 1997 v přepočtu kolem 8 Kč/l, dnes se cena pohybuje na 15 Kč/l. Rakousko patří i mezi významné exportéry biomléka, v roce 2001 vyvezlo na 60 mil. litrů biomléka. O rostoucím trhu s biomlékem svědčí i zvyšující se podíl zákazníků, kteří nakupují biomléko v supermarketech, za posledních 8 let se tento podíl zdvojnásobil!

Americká verze Biofachu
Světový veletrh biopotravin a přírodního zboží si odehrál svoji premiéru i na americkém kontinentu. Pod názvem "All Thihgs Organics" se konal v texaském Austinu první ročník konferencí a obchodních dnů - obdoby celosvětového svátku ve stylu BIO, který se každoročně koná v německém Norimberku. Na prvním americkém biofachu se 9.-11. května prezentovalo 22 mezinárodních výrobců a dalších 201 vystavovatelů, jejichž expozice biopotravin, kosmetiky, užitého zboží a oděvů shlédlo na 1500 návštěvníků. Obdobně jako v ostatních vyspělých zemích je BIO na vzestupu i v USA. Do roku 2005 chce USA svůj trh biopotravin více než zdvojnásobit na 20 Mld. USD.

20 % nárůst biovajec v Rakousku
Loni se v Rakousku prodalo více než 62 milionů biovajec, což je zhruba 6,5 % trhu s touto komoditou. Výkupní cena biovajec byla o deset procent vyšší než v případě konveční produkce. Deset procent biovajec naši sousedé exportovali. Naprostá většina produkce pocházela od 1400 chovatelů slepic ze ekozemědělského svazu Ernte, který patří v Evropě mezi nejpočetnější svazy (12 000 členů).

NaturaSi otevřel třicátý biosupermarket
Italský obchodní řetězec NaturaSi otevřel 13. dubna již třicátý specializovaný supermarket, tentokrát ve městě Vincenza. V těchto supermarketech s prodejní plochou od 250 do 400 m se prodává 4 000 položek biopotravin, zvláštní místa mají čerstvé ovoce a zelenina, sýry a čerstvé biomaso. Doplňkovým sortimentem jsou textilie, domácí zboží a přírodní kosmetika.

Švýcaři chtějí být víc BIO
Švýcarští biorolníci ekologicky obdělávají 103 000 hektarů (cca 10 % tamní zemědělské půdy). Z této výměry se ale 70 % nachází v horách, 10 % v podhorských oblastech a jen 20 % v rovině. V posledních letech silně rostl podíl ekologicky obhospodařovaných ploch zejména v horách. Proto je také podíl bioproduktů na celkovém švýcarském obratu potravin jen 2,2 %, na této úrovni se udržuje již od roku 1998. Švýcarský svaz BIO SUISSE chce do roku 2005 zvýšit tento podíl na 5 - 10 procent. Zajímavostí je, že 1 % Švýcarů nakupuje biopotraviny ve specializovaných bioobchodech (44 % trhu s biopotravinami). Výzkum také ukázal, že v německy mluvících správních kantonech (cca 65% Švýcarska) se kupuje více biopotravin než v kantonech, kde úřední řečí není němčina.

Ve Francii mají více než 10 000 ekofarem
Počet ekologicky hospodařících podniků ve Francii se v roce 2001 zvýšil na 10 400 farem. Tamní biorolníci obhospodařují 420 000 hektarů, což představuje 1,5 % francouzské zemědělské půdy. Největší boom zažily komodity biohovězí (+ 30 %) a bioskopové (+20 %). V roce 2001 zde pracovalo 5 500 zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu, což je přibližně třikrát více než před dvěma lety. Francouzská verze "Akčního týdne ekologického zemědělství" se letos připravuje na období od 25. května až 2. června. Do akce proslulé četnými ochutnávkami, návštěvami ekofarem a kulturními pořady budou zapojeny biorolníci, obchody, školy, restaurace a týdenní trhy.

Roste světový obrat biopotravin
Podle mezinárodního obchodního centra (ITC) vzrostl světový obrat biopotravin v roce 2001 na 24,3 mld. euro, přičemž Evropa se na světovém obratu podílí 10 mld. euro. Mezi největší evropské spotřebitele patří Německo s 2,5 mld. euro, naopak největší nárůst spotřeby biopotravin nastal v Británii, kde loňské prodeje biopotravin zdvojnásobili na 1,4 mld. euro.

Brazilští biorolníci na vzestupu
Mezi hlavní brazilské biokomodity patří kafe, kakao, sojové boby, cukr, pomerančové šťávy, sušené plody, ořechy a tropické ovoce. 6500 biorolníků obhospodařuje 130 000 hektarů, z toho cca 800 hektarů tvoří certifikované plantáže pomerančovníků. Mezi připravované biokomodity patří melouny, ananas a maliny.

Globalorganic.net
Dvanáct organizací z Evropy a Afriky stálo u zrodu nové celosvětové síťě ekologického zemědělství. Cílem projektu je propojit 6 000 organizací a sdružení celého světa, které se zabývají biozemědělstvím. Portál nabízí obsáhlou databázi pěstitelů, zpracovatelů a obchodníků, má být samofinancovatelný z členských příspěvků.

Biopotraviny jsou dražší
Každý si jistě nyní řeknete "Nic nového pod sluncem.", ale jen málokterý z Vás dovede přesněji stanovit o kolik. Německý Spolkový tržní a cenový úřad (ZMP) již více než rok sleduje cenový vývoj u vybraných komodit biopotravin a došel k zajímavým číslům. Největší cenový rozdíl zaznamenal u biohovězího, které bylo o 65 procent dražší než maso z konveční produkce. Více informací viz tabulka.

Diskont PLUS odstartoval německou "Bioofenzívu"
Německý řetězec Diskont PLUS zavedl k letošnímu prvnímu jarnímu dni sortiment biopotravin do všech svých 2700 německých filiálek. Všechny biopotraviny jsou znatelně označeny státní biopečetí. Diskont PLUS s ročním obratem 5,3 mld. euro a více než 23 000 zaměstnanci patří do obchodní skupiny Tengelmann, která v Německu 7. místo mezi největšími obchodními řetězci s biopotravinami.

"Nyní jde Bio správným směrem"
Tak zhodnotila u příležitosti Biofachu situaci v Německu spolková ministryně zemědělství, výživy a ochrany spotřebitelů Renate Kunastová. a předpovídá další Bioboom. V celé Evropě ekologicky hospodaří 152 000 ekofarem na 4,25 mil. ha. V Německu přibližně 12.700 podniků ekologicky obhospodařuje přibližně 546.000 (cca. 3,2 % orné půdy). Znalci odhadují, že v roce 2001 byl podíl biopotravin na německém potravinářském trhu cca 3,7 % (5 Mld. euro z 138 Mld.) a předpokládají jeho další růst. Přesto např. Heike Kuhnert z univerzity v Hamburku uvádí zajímavý fakt v chování zákazníků, i přes krizi s BSE ap. byl nárůst nových zákazníků kupujících biopotraviny vyšší před rokem 2000.

AMERICKÝ BIOFACH 9.-11.5.2002 v Austin/Texas.

Anog se spojil s Naturlandem
Jeden z nejstarších německých svazů ekozemědělců - Anog (založený r. 1962) - se počátkem letošního roku spojil s druhým největším německým svazem -Naturlandem. Právní subjektivita Anogu sice zanikla, kanceláře však zůstaly - budou sloužit jako poradenské centrum Naturlandu s lepšími a cenově výhodnějšími službami.

Víte, že průměrný Dán vydá na biopotraviny 136 Euro, průměrný Němec 42 Euro a průměrný Ital 28 Euro. A kolik vydáte za biopotraviny Vy??? (data převzata od Amarjit Sahota z Organic monitoru v Londýně).

Podle nedávno publikované zemědělské zprávy spolkové vlády se ukázala příjmová disparita (v přepočtu na pracovníka) mezi konvenčními a ekologicky hospodařícími podniky. Zatímco zaměstnanci v ekologicky hospodařících podnicích dostávají ročně za svoji práci jen 19.647 Euro, jejich konveční kolegové jsou na tom o cca 20 procent lépe (ročně 23.776 Euro na pracovní sílu). ve zprávě bylo hodnoceno 229 ekologicky hospodařících podniků (bez zahradnictví, vinařství a ovocnářství).

ECOVIN uspěl v silné konkurenci
Christine Bernhardt, předsedkyně německého svazu ekologických vinařů na Biofachu zářila radostí, měla proto důvod. Na výstavě bylo totiž v silné konkurenci oceněno 12 vín a z toho rovná třetina pocházela právě ze svazu ECOVIN. Je však nutné zohlednit, že zde chybělo skvostné Abrlovic biovíno.

Nový časopis pro obchodníky biopotravin
Několik výtisků nultého čísla nového dvouměsíčníku se rozdávalo na Biofachu. 64-stránkový časopis (náklad 100 000) si budou moci obchodníci pro své zákazníky objednat od 7. května. Cílové skupiny jsou spotřebitelé kupující biopotraviny a vyznávající životní styl BIO.

Silný nárůst francouzského trhu s biomlékem
Dle tržní studie Organic monitoru se francouzský trh s biomlékem zvýšil o 35,7 % v roce 2001 a je předpokládán další velký nárůst. V roce 2004 mu je prognózován obrat 400 miliónů Euro, čímž by se francouzský trh s danou komoditou stal třetím největším v Evropě. V roce 2000 byla třetina ve Francii zpracovávaného mléka v kvalitě BIO dovážena, tento podíl se neustále snižuje a teprve až v roce 2003 bude Francie schopná uspokojit poptávku po této komoditě z vlastních zdrojů. Velký nárůst je také předpokládán u biotvarohů, v 2004 se má objem tohoto tržního segmentu zčtyřnásobit oproti dnešnímu stavu. Mezi nejčastější biomléka patří výrobky značky Lactalis.

Demeter odstartoval dlouhodobou mléčnou kampaň
Svaz Demeter v březnu odstartoval spotřebitelsky zaměřenou kampaň na téma biomléko. Tento nejstarší svaz chce na selských prodejích ze dvora, malých bioprodejnách a biosupermarketech spotřebitele informovat o souvislostech ekologického chovu zvířat a jejich krmení, šetrné zpracování a kvalitě biopotravin. Demeter chce nabízet denně čerstvé nehomogenizované biomléko od nestresovaných krav z biodynamických farem.


archív zpráv: 1 2





JIŘÍ DVOŘÁK
dj@ecn.cz, 606 453 892





INSPIRUJTE SE UKÁZKAMI Z CD EKODOMY II.

obsahová
mapa CD

Na návštěvě
u praděda


Pionýři
jménem
Cepheus


Ekosídliště
nebývalé
komplexnosti


Energeticky
úsporná
"roubenka"


objednat CD
Ekodomy II.

! přes 200 grafických obrazovek, 650 obrazků, téměř 2 hodiny videa !




ZPĚT
FULTEXTOVÉ VYHLEDÁVÁNÍ
POSLAT STRÁNKU ZNÁMÝM
VPŘED
naštivte
partnerské
www-stránky
portál soutěže měst a obcí ve vybavenosti solární technikou
solarniliga.cz
konference a výstavy TVÁŘ NAŠÍ ZEMĚ - KRAJINA DOMOVA
prokrajinu.cz
1. český domov pro mentálně postižené na ekofarmě
camphill.cz
  portál LEA - Ekofarmy - Bio hýbe světem© Liga Ekologických Alternativ  
O nás Ekodomy Ekofarmy Obnovitelné zdroje Obchod