Každoroční ocenění ekozemědělců Bartákův hrnec letos jubilejní desáté, putovalo v sobotu poprvé do severozápadních Čech. Obdržela ho ekofarma Babiny manželů Jany a Josefa Radičových. Nadšení zemědělci se do této překrásné části Českého středohoří přestěhovali v roce 1987 z Litoměřic.
Babiny II - V sobotu se na zdejším statku manželů Radičových uskutečnilo slavnostní setkání ekozemědělců, prodejců biopotravin a
přátel tohoto zajímavého podnikání z celé ČR i ze zahraničí. Báječnou atmosféru si tu vytvořili lidé, kteří přispívají k
zdravému způsobu života
GALERIE BARTÁKOVA HRNCE
(držitelé ceny ekozemědělec roku)
1992 - R. Rebrošová z Osvětiman
K tomu R. J. Barták: "Její statek mně připadal jako archa Noemova - bylo tam nejméně dvacet druhů šťastných zvířat, volně pobíhající prasátka mezi slípkami a kůzlaty a jako skutečná rarita páv, jezdící na koni.."
1993 - F. Špatný z Bílska u Vodňan
Dobře prosperující ekologická farma pro chov koz a produkci kozích biosýrů.
1994 - P. Weidenthaler z Lučního údolí
Exkluzivní zelinář, který posléze přesunul sídlo svého zahradnictví do Velehradu. Překrásnou biozeleninu prodává na tržnici ve Zlíně.
1995 - J. Netík ze Spáleniště u Dobrušky
Původně údržbář textilních strojů, manželka učitelka hudby. Vytvořili malé hospodářství, kde pěstují zeleninu, chovají krávy a huculské koně a nabízejí ubytování turistům.
1996 - M. Hutař ze Starého Města pod S.
Zakladatel a dodnes ředitel firmy PRO-BIO, s.r.o., našeho nejznámějšího zpracovatele bioproduktů.
1997 - M. Knápek z Horních Heřmanic.
Ekofarma zaměřená na chov masných plemen skotu a poskytujících agroturistiku na velmi vysoké úrovni. Knápkovi dnes uvažují o zřízení chráněných dílen na své ekofarmě.
1998 - F. Březík z Kostelce u Zlína
Březíkovi jsou v okolí známí kravským biomlékem a tvrdým sýrem. Při předávání poháru uspořádali rodinný koncert vážné hudby.
1999 - T. Křišťan z Milotiček
Ing. Křišťan nejen vede statek zaměřený na produkci biobrambor a chov ovcí, ale navíc učí na střední zemědělské škole v Humpolci, která se věnuje výuce ekologického zemědělství. Na statku také provádí polní pokusy a provozuje agroturistiku.
2000 - Z. Ševčík z Pitína u Hostětína
Sadař, který pěstuje různé druhy ovoce a suší je ve vlastní sušárně. Je zapojen do hnutí Tradice Bílých Karpat.
2001 - J. Radičová z Babin u Ústí nad L.
Na své 770 ha velké farmě chovají Radičovi masný skot, kozy a koně. Pěstují zde také ovoce a prodávají sušené bylinné směsi. Pro zájemce nabízejí vyjížďky na koních. Ve volném čase věnují muzicírování ve stylu country. Jejich rodinná country kapela zahraje i na slavnostním předávání ceny v Babinách.
|
a k citlivému soužití člověka s přírodou.
Při této příležitosti byl Radičovým "předán putovní pohár nejlepšího ekozemědělce roku - Bartákův hrnec, který jim udělila Nadace fondu rytíře Františka Horského ve spolupráci se Svazem ekologických zemědělců PRO-BIO a Ligou ekologických alternativ. Symbolický keramický hrnec s 10 000 "zlaťáky", čerstvě raženými desetikorunami, předal farmářům nestor českého ekozemědělství Ing. Richard J. Barták, CSc., bývalý náměstek ministra zemědělství, který se v první polovině 90. let zasadil o rozvoj ekologického zemědělství v ČR.
Manželé Radičovi se do malé osady, která sice leží už v ústeckém okrese, ale s Litoměřickem ji spojuje České středohoří, přistěhovali z Litoměřic, když hledali zdravější prostředí pro svou dceru. V roce 1991 se rozhodli pro soukromé podnikání. "Začátky byly těžké, pronajali jsme si 80 hektarů půdy, na úvěr, za který se nám zaručila obec, jsme nakoupili krávy, traktor a základní vybavení. Čekala na nás náročná oprava zdevastované odchovny jalovic. Láska k přírodě a zvířatům a tvrdá práce nakonec přinesla ovoce, " říká Jana Radičová, absolventka SZŠ v Libverdě, která v Litoměřicích pracovala jako vychovatelka. Není proto divu, že pět měsíců v roce se vedle farmaření věnuje exkurzím školních kolektivů. S citem vnáší do dětských duší zárodky upřímného vztahu k přírodě.
Radičovi začínali s mléčnou produkcí červenostrakatých krav, ale po problémech s odbytem mléka se rozhodli pro postupný přechod na masný skot s intenzivním příkřižováním plemenem Hereford. Vedle toho se rozvíjí chov koz a koní. Podstatně - na 770 hektarů - se zvýšila plocha využívaných pozemků. Významnou část činnosti farmy tvoří agroturistika s vyjížďkami na koních. Na farmě se chovají poníci, huculové a čeští teplokrevníci. Je možné zde ubytovat až 40 turistů. S odbytem zvířat nemá farma problémy, větší část mladého skotu odkoupí pro další výkrm chovatelé, menší zbytek je určen na porážku do ekologických jatek.
"Máme také zhruba 30 hektarů vlastních sadů. V obhospodařované oblasti jsme nalezli staré odrůdy ovocných stromů a remízky z bylinami a nedávno jsme se podíleli na jejich inventuře pro CHKO České středohoří. Byliny a ovoce se suší v zubrnickém skanzenu a zde se také vetká část této produkce farmy prodává,". dodává Jana Radičová.
Účastníci slavnosti, mezi kterými byla početná skupina ekozemědělců z německého svazu Bioland sídlícího v bavorském Augsburgu, si prohlédli farmu. Početné stádo krav se sice páslo na vzdálenější pastvě, ale k vidění byla skupina handicapovaných zvířat, které farma přijala a díky zvýšené péči se jim daří vrátit lepší kondicí. "U českých ekozemědělců, které zastřešuje Svaz PRO-BIO, jsme už poněkolikáté a můžeme posoudit, k jakému pokroku se dopracovali. Společně se snažíme dosáhnout takového stavu, aby naši kolegové získali ještě před vstupem do EU větší podporu od vlastního státu. Těší nás, že v ČR se zvyšuje výměra certifikované zemědělské půdy a Česko je nyní v tomto směru výrazně na čele kandidátských zemí pro vstup do EU, " uvedl předseda svazu Bioland Josef Wetzstein.
"Náš svaz už sdružuje 482 členů, z toho 387 ekozemědělců, 28 zpracovatelů, 54 bioprodejen, 14 velkoobchodů a také 9 škol. Poskytuje jim servis v poradenství, propagaci a pomáhá s odbytem. Naši členové obhospodařují téměř 115 tisíc hektarů půdy. Věnujeme se také osvětě zdravé výživy, ekologického zemědělství a biopotravin u široké veřejnosti. K tomu bylo také vytvořeno v ČR 10 regionálních center, z nichž severozápadní Čechy patří mezi nejaktivnější," dodala zástupkyně PRO-BIO Ing. Jiřina Pavelková.
Díky tomu, že převážná část ze 700 hektarů půdy obhospodařované ekofarmou manželů Radičových se nachází v CHKO České středohoří, získává velký díl příjmů ze státních dotací. Manželé Radičovi však na tuto podporu nechtějí spoléhat, proto už nyní ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské ekonomiky připravují projekt výroby produktů z kozího mléka. Předpokládají, že tržby za tyto výrobky by, měly činit až 90 procent příjmů farmy: Na farmě pracují s Radičovými tři stálí zaměstnanci, kterým v rámci praxe pomáhají studenti střední . zemědělské školy. Jejich zájem o ekologii potvrzuje skutečnost, že farma spolupracuje s několika institucemi na projektech ochrany krajiny a není divu, že zmíněných "deset tisíc zlaťáků" z Bartákova hrnce už předem investovala do likvidace černé skládky v katastru obce.
|