CD právo a instituce dokumenty a legislativa EU


POLITICKÉ DOKUMENTY A LEGISLATIVA EU TOPlist

SE VZTAHEM K OBNOVITELNÝM ZDROJŮM ENERGIE A JEJÍM ÚSPORÁM



V souvislosti s přípravou na vstup ČR do EU je důležité vědět, jaké politické a legislativní dokumenty jsou v Unii v platnosti či jsou připravovány, a které se tedy budou vztahovat na naše poměry ve chvíli, kdy se staneme jejími členy.

Politické dokumenty EU
Hodnocení dosavadního stavu, politické cíle, záměry a plány aktivit EU jsou pro jednotlivé oblasti formulovány v tzv. Zelených a bílých knihách (Green Papers, White Papers) nebo tzv. komunikačních dokumentech (Communications). Politické dokumenty obsahují rovněž rámec pro aktivity, rozsah a cílové oblasti jednotlivých implementačních a podpůrných programů EU (v energetice zejména programy Altener a Save, ale částečně i Phare, ISPA, aj.), což je z pohledu obcí a veřejné správy jistě neopomenutelná oblast.
Nejdůležitějšími politickými dokumenty EU pro hospodaření s energií a využívání OZE jsou:

Zelená kniha o Evropské strategii pro bezpečnost dodávky energie. Dokument přijala Evropská komise v roce 2000 a jeho smyslem je iniciace široké a otevřené diskuse o budoucí energetické politice Evropského společenství. Jednou ze zásadních priorit pro budoucnost jsou i OZE.

Klíčovým politickým dokumentem pro diskusi o OZE je Bílá kniha "Energie pro budoucnost - obnovitelné zdroje energie", ve které je definován cíl zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU ze současných cca 6 na 12 % v roce 2010. Dokument obsahuje i Akční plán pro dosažení tohoto ambiciózního cíle.

V oblasti efektivního využívání energie je klíčovým dokumentem Akční plán ke zvýšení energetické účinnosti v Evropském společenství, který je hlavním programovým dokumentem pro rozdělování finančních prostředků EU do programů podpory energetické účinnosti.

Důležitým dokumentem je rovněž pracovní materiál Evropské komise "Integrování aspektů životního prostředí a udržitelného vývoje do energetické politiky a do dopravní politiky: Souhrnná zpráva rok 2001 a implementace strategií", souvislost s efektivním využíváním energetických zdrojů má i Evropský program ke změně klimatu.


Legislativa EU
Legislativní dokumenty Evropské Unie, tzv. Směrnice Evropského parlamentu a Rady (anglicky Directives) jsou právní dokumenty s účinností zákona, platné závazně ve všech členských zemí EU. Požadavky Směrnic musí být začleněny do zákonů jednotlivých členských zemí a budou tedy v okamžiku vstupu do EU platné i pro ČR, pokud nebude pro vybraná ustanovení sjednáno přechodné období. Proto je důležité vědět o již platných či připravovaných Směrnicích:

Z hlediska platné evropské legislativy je nejdále sektor výroby elektrické energie z OZE, kde byla v roce 2001 přijata Směrnice Evropského parlamentu a Rady o podpoře elektrické energie z obnovitelných zdrojů na vnitřním trhu s elektřinou. Ta stanovuje cíl, aby 22,1 % elektrické energie spotřebované v EU v roce 2010 pocházelo z OZE a definuje požadavky na jejich podporu.

V oblasti podpory 0ZE dále existují také plány podpořit zvýšení podílu biopaliv a alternativních paliv v dopravě - je připravována Směrnice Evropského parlamentu a Rady o biopalivech a alternativních palivech pro dopravu. Cílem je zvýšit v odvětví spotřebu biopaliv na 2 % spotřeby motorových paliv v roce 2005 a na 5,75 % v roce 2010.

V dokumentu Strategie společenství na podporu kombinované výroby tepelné a elektrické energie a odstraňování bariér jejich rozvoje je také jedním z cílů zvýšit příspěvek z kombinované výroby tepelné a elektrické energie do elektrorozvodných sítí v EU ze současných 9 na 18 % k roku 2010. S podporou KVET souvisí také příprava Směrnice na podporu kombinované výroby elektřiny a tepla s poptávkou po teple v podmínkách vnitřního trhu s energií.

V oblasti energetické efektivnosti budov je také připravována Směrnice Evropského parlamentu a Rady ministrů k energetické účinnosti v budovách.





CD právo a instituce dokumenty a legislativa EU
JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU



ÚVOD K ENERGETICKÝM ALTERNATIVÁM ENERGIE SLUNCE ENERGIE BIOMASY ENERGIE VĚTRU ENERGIE VODY ENERGIE PROSTŘEDÍ (TEPELNÁ ČERPADLA) KOMBINOVANÁ VÝROBA ELEKTŘINY A TEPLA (KOGENERACE) ÚSPORY ENERGIE OSTATNÍ ENERGETICKÉ ALTERNATIVY











JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU