|
LIGA EKOLOGICKÝCH ALTERNATIV
Liga Ekologických Alternativ (LEA), původně Liga energetických alternativ, je občanské sdružení usilující o trvale udržitelnou energetiku, šetrnější k přírodě i k člověku, a o udržitelné chování člověka v krajině.
LEA, jejímž předsedou je exministr životního prostředí Ing. Ivan Dejmal, od založení v roce 1993 systematicky propaguje možnosti využití OZE, jejích úspor, ekologicky odpovědný životní styl člověka a holistický přístup jedince i společnosti k hospodaření v krajinném prostoru ČR.
Svou činnost LEA vždy chápe v širších souvislostech. Proto vyhledává, probouzí a podporuje aktivity vedoucí k naplňování tohoto cíle v regionech. Od září 1995 provozovala jako svůj startovní počin putovní výstavu Svět úspor energie - aneb jak začít doma a hned!, s níž navštívila na 50 měst a obcí Čech i Slovenska, kde přispěla k akceleraci osvěty v oblasti svého působení.
S Nadací Heinricha Bölla a agenturou BioCIT zajišťuje provoz solárního ekopavilonu v Praze na Barrandově jako demonstračního a informačního střediska pro zainteresovanou veřejnost. Při stálé výstavě zde poskytuje i základní poradenství, tzv. "první informační pomoc" (v uplynulém období i se statutem EKIS, tj. v rámci sítě Energetických konzultačních a informačních středisek pro veřejnost pod patronací ČEA).
Kromě toho systematicky rozvíjí všestranné osvětové, tj. vzdělávací, výchovné, popularizační, propagační, příp. reklamní aktivity, zejména besedy, semináře, výstavy, prohlídky pro školy a skupiny, kurzy, videoprojekce, prezentace ekologicky progresivních produktů firem a kulturní a společenské akce.
Při své práci LEA akcentuje především dynamické rozvíjení žánrově i formálně pestré publicity, zejména ve specializovaných médiích a pořadech. Ze zvláště úspěšných akcí v ekopavilonu jmenujme odborné diskuzní akce pro příznivce solární energetiky, alternativních pohonů motorových vozidel, zejména pohonu na zemní plyn, pro příznivce ekologického zemědělství (Biojarmark zahrádkářů, po devět let Biojarmarky ekofarem) apod.
Vzhledem k omezeným personálním i jiným možnostem malé organizace i k rychlému vývoji na poli alternativní energetiky přestala LEA od roku 1999 postupně aspirovat na široký hlubší záběr poradenství i činnosti a začala uplatňovat naopak strategii akcentovaných "témat roku", čímž se navrátila ke své původní ambici přispívat k urychlování všeobecné informovanosti i pozitivních kroků především na "bílých místech" (tj. nedostatečně zviditelněných či pokrytých jinými subjekty) našich ekologických alternativ. Tak např. v rámci programu Abeceda zdravé krajiny pomohla do života nevšední kontaktní výstavě o funkci mokřadů v krajině, nebo připravila ucelenou kolekci produktů k energetickému využití biomasy, zejména při rozvoji obecních výtopen využívajících toto palivo (semináře, sborník, separátní časopisecká příloha, videopořad, manuál).
LEA také dlouhodobě rozvíjí specifický projekt Ekodomy. Po sérii besed, seminářů a exkurzí, včetně zahraničních, vydala v roce 1998 publikaci externí spolupracovnice Jany Plamínkové Slabikář ekologického bydlení. Po rozebrání nákladu 2 000 ks a trvajícím zájmu veřejnosti bylo vydáno multimediální CD Ekodomy s daleko širším záběrem, obsahující jak aktualizovanou verzi Slabikáře, tak spoustu nových materiálů včetně videoprocházek po vybraných ekodomech.
Po přelomovém roce 2 000, kdy jsme završili "biomasovou řadu" našich produktů, dozrálo přesvědčení zohlednit stále patrnější posun záběru činnosti LEA i v jejím názvu. Poměrně systematická osvěta na poli ekologického zemědělství, včetně akcentování jeho krajinných souvislostí (např. vazba na program NATURA 2000) vyvrcholila mj. ve skutečnost, že právě LEA se spolu s partnerskou organizací Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO Šumperk stala pořadatelem "historické" mezinárodní konference na půdě parlamentu s názvem České ekologické zemědělství po roce 2 000: šance i bariéry rozvoje v kontextu programů EU. Mezitím rovněž probíhala jednání o zapojení Ligy do dlouhodobého projektu konferencí Tvář naší země - krajina domova (první se konala v únoru 2001 v Průhonicích), k němuž postupně během roku 2001 začalo docházet. Tyto i související aktivity se pochopitelně odrážely i v grantové aktivitě sdružení. Právě fakt, že autoři žádostí o granty vždy museli odůvodňovat pro mnohé překvapivou skutečnost, že téma krajiny pojednává právě naše sdružení zaměřené na "energetické" alternativy, přispěl k jeho přejmenování na Ligu ekologických alternativ.
K aktivitám posledních let lze připočítat i pomoc Ligy občanskému sdružení Camphill České Kopisty, které usiluje o vybudování první české ekofarmy umožňující pobyt mentálně postiženým. Naše podpora se týká propagace hnutí, resp. aktivit na poli Public Relations. Naším příspěvkem tomuto projektu je zřízení a vedení internetových stránek hnutí
www.camphill.cz a
uspořádání zahraniční exkurze na šest zařízení typu camphill v SRN, Holandsku a Velké Británii. Obrazové materiály a informace z cesty jsou využívány při tvorbě propagačních produktů
Liga Ekologických Alternativ: |
|
- Barrandovská 1/p
- 152 00 Praha 5
- tel.: 251 814 175
- mobil: 606 453 892
- mail: lea@ecn.cz
- WWW.LEA.ECN.CZ
|
|
ve prospěch zmíněného progresivního záměru, který plně podporujeme.
Chceme věřit, že se i nadále u dalších popularizačních aktivit Ligy setkáme také s Vámi, uživateli tohoto CD. Proto nashledanou u nových zajímavých informací o alternativách, které mohou přispět k tomu, aby působení nás všech na životní prostředí kolem nás bylo v zájmu společnosti, dalších generací a zejména Země jako takové opět o stupeň odpovědnější!
| |