CD financování zdroje podpory v EU

ZDROJE PODPORY Z PROSTŘEDKŮ EU

Zdroje spravované ČR

Fond Phare ESF

Prostředky z fondu Phare energetických úspor (ESF), který je ustaven MPO a spravován ČSOB, jsou poskytovány ve formě měkké půjčky na energeticky úsporné projekty u již existujících subjektů; půjčka je splácena zejména z úspor dosažených z nákladů na energii. V rámci modernizací může být využito obnovitelných či druhotných zdrojů energie.
Úroková sazba na poskytnuté úvěry je plovoucí a je stanovena vždy jako polovina sazby Prime Rate ČSOB + 3,5 % max., většinou okolo 1,5 % - marže za rizikovost projektu či klienta). Úspora nákladů na energii musí činit nejméně 40 % z celkových úspor nákladů, dosažených realizací projektu.
Velikost projektu je omezena rozsahem 2 - 50 mil. Kč. Klient může půjčku splácet i z jiných zdrojů, jestliže doba návratnosti projektu je delší než lhůta splatnosti půjčky. Fond je otevřen všem úvěruschopným klientům a dozor nad ním vykonává MPO (do roku 2002 také Evropská komise). Kromě splnění běžných požadavků ČSOB musí žadatel o tuto půjčku zpracovat "Zprávu o financování projektu", vycházející z energetického auditu. Smyslem této zprávy je dokázat, že projekt je technicky, ekonomicky i finančně dobrý. (ČSOB, MPO i klienti musí mít zaručeno, že projekt je kvalitní.)
ČSOB může požadovat určitou finanční spoluúčast klienta na financování projektu, právě tak je povoleno spolufinancování z jiných zdrojů, např. grantem od ČEA, avšak podíl úvěru od ČSOB na celkových investičních nákladech na projekt musí být min. 60 %.
ČSOB nese plné riziko za návratnost veškerých vložených prostředků a smluvně zavazuje klienta k účelovému vynakládání finančních prostředků. Zhodnocení projektu před a po jeho realizaci je povinné z důvodu dodržení smluvních podmínek stanovených Evropskou komisí pro použití zdrojů fondu Phare ESF.
Kontakt v ČSOB:

- Ing. Miroslava Novotná
- tel.: 261 354 107
- mail: mnovotna@csob.cz

Klientské a úvěrové útvary poboček ČSOB zajišťují veškeré obslužné činnosti ve vztahu k zájemcům o úvěry z fondu Phare ESF v rámci standardních postupů banky, včetně vedení konkrétních úvěrových případů. Klienti mají na pobočkách ČSOB k dispozici také Registr energetických firem, jejichž služeb mohou využít při zpracování "Zprávy o financování projektu". Náležitosti zprávy jsou dány metodikou, kterou klient obdrží, a její předložení a kladné zhodnocení vybranými formami je podmínkou pro poskytnutí úvěru z ESF.

Fond čistoty ovzduší
Fond čistoty ovzduší poskytuje finanční pomoc při realizaci technických opatření, které si kladou za cíl zlepšit kvalitu ovzduší tím, že přispějí ke snižování emisí škodlivin do ovzduší v příhraničních oblastech sousedících s Německem.
Dotace z tohoto fondu lze poskytovat pouze na investiční účely. Nejde o půjčku, nýbrž o dotaci na splácení úroků z půjčky od Raiffeisenbank. Prostředky tohoto fondu spravuje Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Celkový objem těchto prostředků činí 492.000 euro (15.750.000 Kč) a čerpat je lze maximálně po 7 let.
Grantové příspěvky na snižování znečištění ovzduší lze poskytnout na:

přestavbu zařízení na výrobu tepla (např. kotlů a ohřívačů) o výkonu nižším než 50 MW, která jsou rekonstruována na spalování alternativních zdrojů energie;

montáž nových zařízení na výrobu tepla (např. kotlů a ohřívačů) s užitečným výkonem nižším než 50 MW s využitím alternativních zdrojů energie v souvislosti s náhradou nevyhovujících starých typů topenišť;

výstavbu nových zařízení na výrobu tepla (např. kotlů a ohřívačů) s využitím slunečních kolektorů v souvislosti s náhradou nevyhovujících starých typů topenišť.

Předmětem financování jsou fungující zařízení na výrobu tepla, což zahrnuje veškeré díly, kterých je zapotřebí ke splnění tohoto účelu.
Žadateli mohou být právnické osoby, obce nebo státní instituce, které mají sídlo v ČR, a to pod podmínkou, že plánovaná investice bude umístěna a cílena do okresů při hranici s Německem. Jde o okresy Semily, Jablonec nad Nisou, Liberec, Česká Lípa, Děčín, Teplice, Litoměřice, Ústí nad Labem, Most, Louny, Chomutov, Karlovy Vary, Sokolov, Cheb, Tachov, Domažlice, Klatovy a Prachatice.
Z Fondu na snižování znečištění ovzduší se dotují úroky (3,3 % a.) z bankovní půjčky. Tato pomoc se uděluje pouze na období pěti let. Jestliže na úvěrovém trhu dojde k významným změnám, lze v průběhu doby implementace programu přesunout dotaci úroků na nové projekty. Do tohoto grantového programu jsou zapojeny všechny pobočky Raiffesisenbank a ČMZRB, kde si také lze vyzvednout formulář žádosti o poskytnutí půjčky se zlevněnou úrokovou sazbou zároveň s dotací na splácení úroku.
Další podrobné informace naleznete na webové stránce ČMZRB.

ISPA
Program Evropského společenství ISPA byl zřízen na základě nařízení Rady EU č. 1267/1999 ze dne 21. června 1999, jako program předvstupní pomoci pro kandidátské země (dále jen "program ISPA"). Fond ISPA je předvstupním nástrojem pro budoucí využívání prostředků Kohezního fondu EU.
V rámci ISPA jsou podporovány projekty z oblasti environmentální infrastruktury a dopravy. Podporu mohou získat tedy i projekty využití OZE, pokud splňují obecná kriteria poskytování podpory z tohoto programu.
Opatření, na něž je požadována z programu ISPA podpora, musí mít charakter:

samostatného investičního projektu, nebo

finančně a technicky samostatné části investičního projektu, nebo

skupiny věcně souvisejících investičních projektů, nebo

rámcového investičního projektu.

Celkové náklady na opatření, na něž je požadována podpora, nesmí být (s výjimkou přípravných studií) nižší než 5 milionů EUR.
Podpora v rámci programu ISPA je určena především pro následující právnické subjekty:

obce

sdružení obcí

subjekty, v nichž mají města nebo obce trvale více než 90 % majetkovou účast

organizační složky státu

státní podniky

obchodní společnosti, v nichž má stát trvale více než 90 % majetkovou účast

ostatní státní organizace.

Celková výše podpory požadované z prostředků programu ISPA formou návratné (teoretická možnost - půjčky s nižším úrokem anebo s delším splátkovým kalendářem) či nenávratné finanční výpomoci může dosáhnout nejvýše 75 % přípustných investičních nákladů (s přímým vztahem na zlepšení životního prostředí). Kromě případů návratné finanční výpomoci je výše podpory snížena o částku spolufinancování z jiného zdroje. Výše podpory z programu ISPA je určena výpočtem zahrnutým v ekonomické analýze projektu a zohledňuje především:

schopnost předkladatele projektu uhradit vlastní podíl financování z výnosů poplatků stanovených pro konečné uživatele projektu podle principu "znečišťovatel platí" při zachování ekonomické únosnosti výše poplatků pro obyvatelstvo a

zajištění spolufinancování formou nenávratné či návratné finanční podpory od mezinárodních finančních institucí a domácích podpůrných programů a dotačních titulů.

Navrhovaná technická řešení musí kromě hodnot technických parametrů, které jsou uvedeny v příslušných právních normách ČR, splňovat základní právní požadavky EU podle příslušných směrnic.
Prioritní oblasti podpory jsou stanoveny Národní strategií ISPA (v současnosti schválené na období let 2000 až 2002 ).
Mezi těmito prioritními oblastmi jsou i následující:

podpora energetických úspor ve veřejném sektoru;

podpora využití alternativních a obnovitelných zdrojů energie ve veřejném sektoru;

podpora využití odpadního tepla ve veřejném sektoru.

V oblasti projektů předkládaných pro ochranu životního prostředí je správcem programu SFŽP. Jeho samostatné oddělení zahraničních vztahů - vyhlašuje podmínky a příjem žádostí o podporu z programu ISPA, registruje žádosti a předběžně je vyhodnocuje podle metodiky užívané SFŽP na jím podporované projekty, poskytuje metodickou pomoc a poradenství pro všechny zúčastněné, zejména na místní (municipální) úrovni, udržuje databázi všech projektů, zajišťuje publicitu programu ISPA. Více informací, včetně "Směrnice pro předkládání žádostí o podporu z programu evropského společenství ISPA" a "Prováděcí metodický pokyn Fondu ke Směrnici ISPA" naleznete na adrese: http://www.sfzp.cz/web/sfzp.nsf?Open&smernice. Podrobnější informace lze nalézt na: http://www.mmr.cz/cz/eu-funds/ispa, http://europa.eu.int/comm/regional_policy/funds/ispa/ispa_en.htm.

Program SAPARD
SAPARD je speciální předvstupní program pro rozvoj zemědělství a venkova. Poskytování finančních příspěvků Společenství vyplývá z dohody mezi MMR, MZe a MŽP. Název program SAPARD byl vytvořen z počátečních písmen slov Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development, česky Speciální předvstupní program pro zemědělství a rozvoj venkova. Jak bylo navrženo Evropskou komisí, program SAPARD bude napomáhat kandidátským zemím při řešení konkrétních úkolů při zavádění legislativy vztahující se ke společné zemědělské politice (CAP), strukturálním změnám v jednotlivých zemědělských sektorech a na venkově.
Kandidátské země mohou programu SAPARD využívat v letech 2000 až 2006, maximálně však do konkrétního data vstupu do EU. Priority programu předvstupní pomoci SAPARD v ČR byly stanoveny v Programu rozvoje zemědělství a venkova na období 2000 - 2006, projednaném českou 28. července t.r. (usnesení č. 769/1999), a jsou k dispozici na internetové stránce MMR. ČR má rovněž zajištěny potřebné finanční zdroje na spolufinancování programu z národního rozpočtu.
O podporu projektů z programu SAPARD mohou žádat obce i podnikatelé.
S ohledem na zkušenosti z Programu obnovy venkova, který bude dále pokračovat, i na objem avizovaných prostředků Evropské komise pro program SAPARD (cca 22 mil. EUR ročně) budou ze strany komunální sféry většinou přijímány jen projekty venkovských mikroregionů, jež jsou složeny z obcí tvořících přirozený mikroregion. Dále pak projekty obcí týkající se konkrétních akcí, jež z těchto mikroregionálních projektů vycházejí. Důraz bude kladen na věcnou integraci, což lze vyjádřit např. požadavkem na současné řešení více priorit Plánu rozvoje venkova.
Mezi základní kriteria výběru projektů patří ekonomické ukazatele, např. vytváření nových pracovních příležitostí a snížení nezaměstnanosti, zvýšení příjmů zemědělských podniků a rodin pracovníků v zemědělství a lesním hospodářství (právě ty lze vyhodnocovat v rámci většího celku, než je malá venkovská obec). Podpora projektů, které si vytknou tyto cíle, by měla napomoci řešit klíčový problém utváření státního rozpočtu - snížení mandatorních výdajů, které stát musí zejména na vyplácení podpor v nezaměstnanosti každoročně vynakládat.
Prioritu mají m.j. i projekty vedoucí k vyššímu využívání alternativních a obnovitelných místních zdrojů energie, včetně využití biomasy (využívání obnovitelných místních zdrojů energie - konkrétněji výstavba nebo obnova zařízení k využití OZE - kotelen spalujících biomasu, strojního vybavení, větrných elektráren, slunečních kolektorů, zařízení pro třídění odpadu a pro výrobu a distribuci bioplynu) - Priorita č. 2, Opatření 2.1b, Opatření 2.2. Kromě toho lze čerpat prostředky na modernizaci objektů, včetně bytů a na rozvoj a obnovu venkovské infrastruktury. (Přehled schválených projektů na uvedených internetových stránkách poskytuje představu o možných investičních akcích, podporovaných programem SAPARD.)
Souběh s ostatními programy podpory EU je vyloučen. Není však vyloučen souběh s podporou programů, financovaných z prostředků státního rozpočtu ČR (Státní program …) nebo SFŽP. Bližší informace: http://www.mmr.cz/cz/eu-funds/sapard/, http://www.mze.cz/sapard/default.htm.




Strukturální fondy - předběžná informace

Bližší informace: Výklad k těmto fondům lze nalézt zejména na internetových stránkách MMR, které je pověřeno koordinační úlohou v této oblasti. Stručný výtah lze nalézt i na: www.mpo.cz

Sektorový operační program (dále SOP) Průmysl (v přípravě)

Žadatelé: průmyslové a podnikatelské subjekty.
Platnost programu: 2004 - 2006
Rok aktivace podpory: 2004
Správce programu: MPO

SOP Průmysl konkretizuje strategii podpory Národního rozvojového plánu pro první prioritní osu "Rozvoj konkurenceschopnosti průmyslu a podnikatelských služeb" a představuje plán využití finančních prostředků z ERDF v období 2004 - 2006. Z geografického hlediska je SOP Průmysl platný pro celé území ČR vyjma hlavního města Prahy.
Vzhledem k tomu, že referenční datum přistoupení ČR k EU je stanoveno na 1. 1. 2004, tj. v polovině běžného programovacího období, vypracovaný SOP Průmysl zahrnuje tzv. zkrácené programovací období. Veškeré dokumenty předkládané ČR jsou z tohoto důvodu zpracovány na období 2004 - 2006.
Dle současného návrhu SOP bude podpora zvýšení účinnosti získávání, přeměn a užití energie poskytnuta průmyslovým a podnikatelským subjektům v rámci Priority č. 3, Opatření č. 3.2 a 3.3. Podpora využití obnovitelných zdrojů je zahrnuta zejména pod Opatření č. 3.2. Předpokládaná výše podpory na projekt je min. 35 % (nevratná dotace). Způsob předkládání projektů, jejich výběr a způsob financování podléhá kritériím, platným pro opatření financovaná z Evropského fondu rozvoje regionů a pro žadatele budou v roce 2003 k dispozici na internetových stránkách MPO, kde je v současné době zveřejněna poslední verze tohoto programu před projednáním vládou ČR.
Program nebyl doposud schválen vládou ČR a není ani k dispozici na stránkách internetu.

Sektorový operační program Životní prostředí (v přípravě)

Žadatelé: terciární sektor
Platnost programu: 2004 - 2006
Správce programu: MŽP
Rok aktivace podpory - 2004,
platnost do 2006.

Podporu pro využívání OZE a pro úspory energie bude moci získat terciární sektor (obce, bytové podniky, družstva, drobní podnikatelé, školy, zdravotnická zařízení) v rámci Priority 3 Ochrana ovzduší a klimatu, Opatření 3.3.
Návrh operačního programu, který musí projít schválením vládou ČR a Evropskou komisí, je dostupný zde, konečná verze bude dostupná na www.env.cz.




Zdroje podpory spravované Evropskou komisí

SAVE
Program SAVE je jediným programem EU zaměřeným výhradně na podporu zvyšování energetické účinnosti a úsporného chování v sektorech průmysl, obchod, tercier (domácnosti), doprava.
V roce 2000 se program SAVE stal součástí Rámcového energetického programu "Energy Framework Programme", který definuje základní strategii Společenství na období let 1998 - 2002. V dubnu 2002 byl Evropskou komisí schválen návrh nového rámcového programu, do kterého bude program SAVE v dalším období integrován. Tento program se v návrhu jmenuje "Inteligentní energie pro Evropu", a v současné době je projednáván na půdě Evropského parlamentu a Rady evropských společenství.
Programu se od roku 1997 aktivně účastní i ČR. Výběr projektů probíhá jedenkrát či dvakrát ročně ve veřejné soutěži, hodnotící komise je sestavována Evropskou komisí. Projekty jsou předkládány pro řešení prioritních oblastí definovaných Evropskou komisí na základě rámcového programu. Výše podpory činí 50 až 100 % v závislosti na typu akce, nezahrnuje investiční podporu technologiím.
Program SAVE podporuje následující oblasti:

studie a opatření pro implementaci schémat Evropského společenství, jako jsou dobrovolné dohody, legislativa zaměřená na zvyšování energetické účinnosti, studie napomáhající zavést hledisko energetické účinnosti jako kriterium pro další programy Evropského společenství,

sektorové pilotní projekty zaměřené na podporu investic do energetické účinnosti. Projekty jsou realizovány veřejnými i soukromými organizacemi, přičemž důležitým aspektem je široká spolupráce různých zájmových skupin,

opatření na podporu výměny informací a zkušeností s cílem zlepšit spolupráci na mezinárodní, regionální i lokální úrovni,

monitorování výsledků zvyšování energetické účinnosti v každém z členských států,

specifická opatření na podporu energetického řízení městských a regionálních celků tak, aby se dosahovalo větší spolupráce mezi členskými státy i regiony v oblasti zvyšování energetické účinnosti.

Hlavním předmětem podpor programu SAVE jsou:

budovy,

doprava,

průmysl,

KVET,

Demand Side Management (řízení strany poptávky),

energeticky úsporná zařízení,

regionální a místní agentury energetického řízení,

vzdělávání, školení a informace,

monitorování energetické účinnosti.

Bližší údaje o programu SAVE, jeho výsledcích, hodnocení, financovaných projektů a další, je možné získat na webových stránkách http://europa.eu.int/comm/energy/en/pfs_save_en.html nebo stažením anglické verze brožury SAVE 2000 For an Energy-Efficient Millennium (download pdf), která stručně popisuje pozadí, cíle a pilotní projekty programu SAVE.

ALTENER
Program ALTENER je jediným programem EU, který je výlučně zaměřen na podporu OZE. Má podpořit jejich využívání privátním i veřejným sektorem.
Program je rovněž součástí Rámcového energetického programu "Energy Framework Programme", který definuje základní strategii Společenství na období let 1998 - 2002 a pro další období bude integrován do nového programu "Inteligentní energie pro Evropu, 2003 - 2006".
Programu ALTENER se zatím ČR nemůže účastnit. Doporučujeme však sledovat příslušné webové stránky a další odpovídající zdroje v ČR, zda nedošlo ke změně.
Hlavní cíle programu ALTENER jsou:

implementace opatření Společenství, která jsou zaměřena na využití potenciálu OZE,

podpora harmonizace zařízení a výrobků na trhu s OZE,

podpora rozvoje infrastruktury, která zvýší zájem investorů o OZE, podpoří zavádění technologií, které je využívají a zlepší konkurenceschopnost,

lepší šíření informací a spolupráce na mezinárodní úrovni, v rámci Společenství, na národní, regionální i místní úrovni, čímž se zvýší zájem investorů i průnik OZE na trh,

zvýšení provozní kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů,

přijetí strategie Společenství pro OZE.

Podrobnější informace lze nalézt na http://europa.eu.int/comm/energy/en/pfs_altener_en.html.

Inteligentní energie pro Evropu
V současné době je navržen nový akční program pro energii s názvem "Inteligentní energie pro Evropu, 2003 - 2006". Program naváže na stávající Rámcový energetický program, který byl platný do 31.12.2002. Rozpočet programu "Inteligentní energie pro Evropu" je 215 milionů na období let 2003 - 2006 a je nástrojem k realizaci strategie definované v tzv. "Zelené knize - bezpečnost dodávek energie", opírající se o OZE a úspory energie. Zejména budou podpořeny specifické akce s vysokou přidanou hodnotou, které by umožnily kontrolovat závislost na dovozech energie a splnit závazky EU v ochraně klimatu (ve snížení produkce CO2).
Program klade důraz na větší integraci činností a sjednocení přístupů při řešení problematiky, na kterou je zaměřen. Zvýšena je podpora využívání OZE (prostřednictvím programu ALTENER) a úsporám energie (program SAVE) současně s přesměrováním mezinárodní podpory k těmto dvěma tématům (v programu COOPENER). Akční program navrhuje podpořit opatření i v nově vymezené oblasti - ve spotřebě energie v dopravě (prostřednictvím programu STEER) a to v souladu s novou společnou dopravní politikou.
Podpora by měla dosahovat obvykle 50 % celkových nákladů projektu, některé studie či projekty iniciované samotnou Komisí mohou být podpořeny i v plné výši.
Podrobnější informace lze nalézt na: http://europa.eu.int/comm/energy/intelligent/index_en.html.

Šestý rámcový program
Šestý rámcový program je hlavním nástrojem pro podporu výzkumu v Evropě. Je otevřený všem osobám, právnickým i veřejným, a ucházet o podporu se mohou i subjekty z ČR. Pro období 2003 - 2006 je jeho rozpočet 17, 5 mld. Euro.
Program je zaměřen mimo jiné i na oblast trvale udržitelného rozvoje. V zájmu uplatňování této filosofie v Evropě podporuje posilování vědeckých a technologických kapacit, tj. integraci environmentálních, ekonomických a sociálních aspektů vývoje společnosti se vztahem k udržitelnému užití energie a k udržitelné dopravě.
Podrobnější informace lze nalézt zde, stručné shrnutí v dokumentu fact sheet (PDF v angličtině).




CD financování zdroje podpory v EU
JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU



ÚVOD K ENERGETICKÝM ALTERNATIVÁM ENERGIE SLUNCE ENERGIE BIOMASY ENERGIE VĚTRU ENERGIE VODY ENERGIE PROSTŘEDÍ (TEPELNÁ ČERPADLA) KOMBINOVANÁ VÝROBA ELEKTŘINY A TEPLA (KOGENERACE) ÚSPORY ENERGIE OSTATNÍ ENERGETICKÉ ALTERNATIVY











JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU