|
PROGRAM
ENERGETICKÉ ALTERNATIVY NADACE PARTNERSTVÍ
Program je touto nadací rozvíjen od roku 1997. Souběžně se v něm také angažují partnerské nadace na Slovensku a v Maďarsku. Finančně byl podporován rakouským Ministerstvem pro rodinu, mládež a životní prostředí, lucemburským Ministerstvem životního prostředí a nadací firmy Honeywell. Finanční prostředky z Rakouska jsou vázány na projekty zabývající se jadernou energetikou. Tomuto tématu se však v ČR věnuje omezené množství nevládních organizací - většina projektů byla uskutečněna třemi z nich.
Jeden z projektů podpořených v rámci programu je i kogenerační jednotka na ekofarmě v Deblíně. Foto: Miloslav Vohralík
|
Ze zdrojů lucemburského ministerstva jsou podporovány projekty zaměřené na úspory energie a prosazování jejích obnovitelných zdrojů. Podpořeny byly například projekty na využití energie biomasy, sluneční, větrné a vodní energie, kogenerační jednotka, tepelné čerpadlo nebo úsporná opatření v budovách a vypracování energetických auditů. Kromě toho byly zpracovány studie, informační letáky a proběhlo několik seminářů a veřejných představení ekologických projektů.
Nadace Partnerství uspěla v daném období se dvěma žádostmi o grant u nadace firmy Honeywell, jejíž finanční prostředky byly určeny na konkrétní projekty. Tak získaly podporu např. popularizace a modelové instalace silikonového těsnění i realizace
programu Úspory energií na školách. Ten rozvíjelo 5 organizací. Děti na 30 školách při něm zpracovávaly energetické audity na budovy svých škol, deset škol získalo výhru ve formě profesionálního energetického auditu a finanční částku na uskutečnění vybraných úsporných opatření. Projekt probíhal souběžně i na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku. V roce 2002 podpořila Nadace Partnerství pokračování projektu Úspory energií na školách z prostředků lucemburského MŽP.
| |