CD projekty v praxi EPC v Jilemnici

Metoda Energy Performance Contracting
poskytuje šance těm, kdo nemají na startovní investice
BYZNYS ZVANÝ ÚSPORY ENERGIE

(ÚRYVEK Z ČLÁNKU Z ROKU 1994)

TOPlist Ta drobná zpráva v novinách měla v uplynulých dnech přídech výjimečnosti jen pro zasvěcené z oboru úspor energie, či chcete-li ekologických aspektů energetiky. Případně ještě pro ty, kdo před měsícem na mezinárodní konferenci k úsporám energie navštívili odbornou sekci věnovanou tzv. metodě Energy Performance Contracting (EPC). Říkaly se tu o ni zajímavé věci: Je komplexní, úspory vám vypočítají, dodají takříkajíc "na klíč", dlouhodobě je garantují, v případě nenaplnění jejich vypočtené výše vám uhradí vzniklou ztrátu, nenesete vlastní riziko a hlavně - nemáte-li startovní peníze na počáteční investice, podnik energetických služeb vám je sežene a vy je budete splácet až z toho, co vám úspory energie vynesou ...
Na konferenci, stejně jako dříve při diskuzích ekologů s energetiky, by asi nebyla nouze o skeptickou nedůvěru k takovým báchorkám ("úspěšné možná v USA, ne však tady!") nebýt zásadní věci: Příklady uplatnění metody byly již z ČR a uváděl je zástupce první firmy, nabízející tento typ služeb už i u nás! Zpráva v tisku pak jeho slova jen potvrdila - byznys s úsporami energie, o němž jsme dosud jen četli či slyšeli, ožívá i zde.
Je totiž hotova první referenční jednotka, kde se lze o všem přesvědčit. Je jí Masarykova městská nemocnice v Jilemnici s kompletně renovovaným energetickým hospodářstvím, které po vynaložení 20 mil. korun má přinést roční úspory 4 miliony.

Křest v Jilemnici
"Jsme středně velká nemocnice s kapacitou 267 lůžek, zřizovaná městem," vysvětluje její správní ředitel ing. lvo Papoušek. "Páru jsme brali z městské výtopny na mazut, která v září 1994 měla ukončit provoz. Potřebné zásobování teplem, parou a teplou vodou jsme se rozhodli řešit stavbou vlastních zdrojů i rekonstrukcí tepelného hospodářství. Rozhodnutí ovlivnila i komplexní nabídka expertů z EPS CR. Hlavním kladem byla schopnost získat nám v zahraničí úvěr s delší (osmiletou) splatností a relativně nízkým desetiprocentním úrokem. Sami bychom s tímto typem financování neměli šanci. Smlouva byla podepsána v dubnu '94, práce zahájeny v květnu a dokončeny v říjnu."
Zmíněná firma EPS ČR, spol. s r. o., vznikla v říjnu 1993 jako dceřiná společnost americké Energy Performance Services, Inc. (EPS) z Pensylvánie. (Není bez zajímavosti, že jejím majoritním vlastníkem, podnikajícím takto s úsporami energie,je tamní výrobce a dodavatel energie a zemního plynu, který je obdobou našich ČEZ...). Českou firmu vede ing. Ivo Slavotínek, dříve propagátor moderních metod úspor v pražské nadaci SEVEN, na jejíž konferenci nyní mohl představit první tuzemské počiny. Ten jilemnický je pro laika zajímavý hlavně tím, že mnohakilometrovou džungli stříbrných trubek (dokonale tepelně izolovaných) dnes řídí počítače, zatímco z kovových komínů blýskajících se na střeše jednoho z pavilonů, kde je půdní vestavba teplovodní kotelny, jdou jen bílé obláčky...
Znalce spíše zaujme, že úspor bylo dosaženo zásadním snížením ztrát v rozvodech, a hlavně dokonalou regulací. Dodala ji firma Landis & Gyr, mj. zprostředkovatel, a garant úvěru. Zaručuje všude udržování optimální teploty bez nároků na obsluhu. Teplota je regulována podle teploty v referenční místnosti (zvlášť v severní i jižní části budov i podle venkovní teploty). Někde byly u radiátorů osazeny termostatické ventily. Systém tak umí reagovat i na prudké změny venkovní teploty či proměnlivý sluneční svit. Části systému mají vlastní mikropočítače, celý systém řízený osobním počítačem lze modemem ovládat i ze servisního centra z Prahy. Počítač umí všechny děje průběžně monitorovat a vyhodnocovat i spotřebu tepla. V nemocnici dnes má dvě plynové kotelny - parní a teplovodní. Nechybějí tepelné výměníky Alfa-Laval, předehřívání vody kondenzátem z parní kotelny, různé chytré zpátečky, výroba teplé vody ve směšovačích přímo na místě spotřeby atd., atd.
Klíčovou výhodou rnetody EPC, jejíž podstatu by šlo s nadsázkou česky přiblížit sloganem "Úspory energie bez peněz i rizika!", je, že úvodní hledání vhodného technického řešení i způsobu financování, nejsou-li úspěšné či je zákazník neakceptuje, podniku energetických služeb nemusíte platit. Ten nese ztrátu sám. Stejně jako tehdy, když jím vypočtených úspor energie není v praxi dosaženo. Motivace je však obousměrná, takže naopak v případě vyšších úspor se o finanční efekt se zákazníkem dělí podle sjednaného klíče.

Po malých i kolosy
Podle stejného receptu nyní probíhá rekonstrukce vytápění ve FN Na Bulovce v Praze. Náklady 72 mil. korun mají přinést 14 mil. Kč úspor ročně, snížení poplatků za znečištění prostředí, negativních vlivů na ně i nákladů na výrobu i spotřebu energie. První etapa již byla před Vánoci zkolaudována, dokončení akce se plánuje na říjen '95.
Na startu je i projekt v a. s. SETUZA, Ústí n. L., kde roční účet za energii tíží 200 mil. korun a vrásky managementu dělají i emise z podnikové teplárny. EPS tu chce nahradit hnědé uhlí černým, splnit emisní limity, oddělit obří investici do nové kotelny a mezitím výrazněji snížit spotřebu, aby nový zdroj mohl být i menší.
Další jednání o zásahu na úspory energie se vedou se SEPAP Štětí, Královopolskou Brno i kolosem Škoda Plzeň. To svědčí mj. o potěšitelné skutečnosti, že chtějí-li už u nás takovéto podniky investovat stovky milionů do úsporných programů, začíná se i v energetické praxi asi opravdu blýskat na lepší časy. A to ještě EPS ve svých řešeních nijak nehýří atraktivními energetickými alternativami typu kogenerace, tepelná čerpadla, využívání obnovitelných zdrojů energie, komplexní tepelné izolování objektů apod. "Důvod je prostý," vysvětluje ing. I. Slavotínek. "Ani pro ony osmileté lhůty splatnosti úvěrů, s nimiž obvykle pracujeme; ještě návratnost takových investic nevychází dobře. Známý hlavní důvod - podhodnocená cena energie - sice bude s očekávaným vzrůstem této ceny hrát stále menší roli, avšak my zákazníkovi takový vývoj garantovat nemůžeme a v zájmu bezpečnosti jeho investice raději počítáme efekt operace vždy pro ten nejhorší případ. Mateřská firma v USA však samozřejmě s modernějšími energetickými alternativami běžně pracuje a i my jsme na ně připraveni."
Dodejme, že v této perspektivě se prostor pro tažení za energetickými úsporami, dosud tak zanedbávanými, dlouhodobě jeví o to štědřeji. Jde však o to nečekat a bez výmluv všude začít se vším, co je reálné a slibuje slušnou návratnost už dnes. Propagátoři metody EPC i byznysu zvaného úspory energie tvrdí, že v průmyslu je možných přínosů na každém kroku moře.


Mgr. Karel Merhaut, LEA
lea@ecn.cz







CD projekty v praxi EPC v Jilemnici
JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU



ÚVOD K ENERGETICKÝM ALTERNATIVÁM ENERGIE SLUNCE ENERGIE BIOMASY ENERGIE VĚTRU ENERGIE VODY ENERGIE PROSTŘEDÍ (TEPELNÁ ČERPADLA) KOMBINOVANÁ VÝROBA ELEKTŘINY A TEPLA (KOGENERACE) ÚSPORY ENERGIE OSTATNÍ ENERGETICKÉ ALTERNATIVY











JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU