CD financování komerční financování CEEF


PROGRAM CEEF
(COMERCIALISING ENERGY EFFICIENCY FINANCING)
Podpora rozvoje komerčního financování energeticky úsporných projektů

Úvod
IFC podporuje již od r. 1997 úspěšný pilotní program záruk pro energeticky úsporné projekty v Maďarsku. Maďarský program umožnil financování energeticky úsporných projektů v mnoha oblastech, do kterých by místní finanční instituce nebyly jinak ochotny vůbec investovat. Takové projekty vykazují nejen očividné ekologické a ekonomické přínosy, ale i sociální. Příkladem mohou být energeticky úsporné projekty v malých podnicích, veřejné osvětlení v malých městech a obcích v nejchudších oblastech země, kde předtím nebylo žádné nebo jen nedostatečné, náhrada zastaralého vytápění v nemocnicích, čímž se řeší problém častých poruch. Projekty, které byly v Maďarsku v rámci projektu podpořeny, skončily s vynikajícími výsledky a do značné míry napomohly tomu, že maďarské banky začaly energeticky úsporné projekty úvěrovat, a to jak půjčkami, které využívají záruky programu, tak i takovými, které je nevyužívají.
Na základě úspěchu pilotního programu v Maďarsku nyní IFC připravilo rozšíření do dalších pěti středoevropských zemí: České republiky, Estonska, Lotyšska, Litvy a Slovenska. Program v těchto zemích běží od prosince 2002.
Průkopnická struktura projektu založená na poskytování částečných záruk umožňuje, aby se do energeticky úsporných projektů ve výše uvedených pěti zemích střední a východní Evropy a v Maďarsku investovalo více než 300 miliónů dolarů soukromého kapitálu, dále 87 miliónů dolarů vlastního kapitálu IFC a 19 miliónů dolarů jako příspěvku GEF. Takové investice přispějí ke zvýšení konkurenceschopnosti ekonomik těchto zemí a ke zlepšení místních i celosvětových ekologických podmínek. Projekt tak představuje významný nástroj, který pomáhá národním strategiím splnit podmínky vstupu do Evropské unie.
Projekt se liší od ostatních přístupů, které se v tomto regionu k podpoře efektivního využívání energie podnikly, a je navržen tak, aby zajistil trvalé působení. Projekt je vysoce tržně orientován, pracuje s tržními cenami a je otevřeně přístupný všem finančním institucím. Projekt rovněž usiluje o to, aby se podnítily investice do celé řady konečných spotřebitelů a tržních segmentů. Součástí projektu je i technická pomoc při finančních analýzách energeticky úsporných projektů, určená pro finanční sektor a místní projekční firmy. Program pomáhá získávat zkušenosti s energeticky úspornými projekty a zvyšuje schopnost místních finančních institucí poskytovat těmto projektům trvalé financování, v konečné fázi nezávisle na programu. Případ maďarského pilotního programu prokázal, že po pěti letech od jeho zahájení již místní finanční instituce již financují některé typy energeticky úsporných projektů již nezávisle na programu.

Důvod vzniku programu a souvislosti
Projekt IFC a GEF komercializace financování energeticky úsporných projektů (CEEF) představuje významný společenský závazek vůči celé řadě regionálních investic, který byl úspěšně demonstrován v Maďarsku v programu spolufinancování energeticky úsporných projektů (HEECP). Zdroje GEF umožňují IFC program realizovat a investovat své vlastní zdroje (30-75 miliónů dolarů v několika tranžích v závislosti na poptávce). IFC také přispěje k realizaci programu významnými technickými, právnickými a manažerskými zdroji.
Na rozdíl od soukromého kapitálu se CEEF soustředí na mobilizaci úvěrového financování od místních finančních institucí, které by mělo podpořit spíše investice do energeticky úsporných projektů než investice do rozvoje firmy nebo zajištění úvěrových rizik. Program CEEF je doplňkem ostatních soukromých kapitálových fondů jako například Dexia-Fondelec Energy Efficiency and Emissions Reduction Fund (Fond Dexia-Fondelec pro úspory energie a snižování emisí), který rovněž v tomto regionu působí a může fungovat i jako doplněk projektů financovaných v souvislosti se snižováním emisí skleníkových plynů.

Program CEEF: rozsáhlá replikace maďarského modelu HEECP
Maďarský program spolufinancování energeticky úsporných projektů (HEECP) zahájila IFC v březnu 1997 s 5 milióny dolarů z GEF. Program byl navržen tak, aby překonal překážky při financování energeticky úsporných projektů pomocí dvou nástrojů: i) záruční program, který rozděluje úvěrová rizika investic do energeticky úsporných projektů; a (ii) program technické pomoci, který pomáhá připravovat projekty pro financování a podporuje rozvoj trhu s úsporami energie. Po čtyřech letech, které zahrnovaly pomalý start programu způsobený rozsáhlými pracemi na jeho vývoji a převládajícími vysokými úroky na maďarském finančním trhu, program HEECP má nyní celou řadu projektů - v současné době se schvaluje přibližně pět nových transakcí měsíčně v průměrné výši 250,000 dolarů. Program HEECP byl nápomocný i při vzniku aktivní konkurence mezi několika maďarskými bankami ve vývoji a nabídce financování pro energeticky úsporné projekty, které tak zabraly svůj podíl v nově objeveném finančním trhu. Jak je uvedeno ve stručném souhrnu projektu předloženém Radě GEF, IFC rozšířila program o dodatečné investice ve výši 12 miliónů dolarů. V současné době uzavřely záruční smlouvy v celkové výši 11 miliónů dolarů čtyři banky. Po podpisu smluv se očekává, že finanční instituce poskytnou financování ve výši až 90 miliónů dolarů.

Cíle
Prvotním cílem projektu je snížit emise skleníkových plynů prostřednictvím energeticky úsporných projektů, které jsou podporovány záručním programem a programem technické pomoci. Souběžnými cíli dále je:

podpořit vstup místních finančních institucí na trh financování energeticky úsporných projektů;

vybudovat zkušenosti a schopnost místních finančních institucí financovat energeticky úsporné projekty;

poskytnout dlužníkům příznivější úvěrové podmínky;

podpořit finanční inovace na tomto trhu, aby se vytvořila celá řada finančních produktů odpovídajících různým sektorům včetně komunálního, kogenerace, bytových domů, institucí (včetně nemocnic), průmyslu, obchodu, malého a středního podnikání;

vybudovat schopnost průmyslu energeticky úsporných technologií a služeb nabízet, navrhovat a financovat energeticky úsporné projekty a všeobecně urychlovat vývoj tohoto trhu;

rozšířit využití finančních nástrojů GEF, které nejsou závislé na grantech, čímž se dosáhne vyššího pákového efektu;

zdokonalit a zefektivnit administrativní a řídicí procedury, které byly v rámci programu HEECP vyvinuty, včetně kontroly poskytnutých úvěrů a přípravy projektu, které se používají při řízení záručního programu a programu technické podpory, aby se umožnilo širší uplatnění tohoto programu i v dalších regionech.

Program CEEF je navržen jako tržní intervence, která reaguje na krátkodobé a střednědobé tržní podmínky v pěti účastnických zemích. Souhrnným cílem programu CEEF je vytvoření trvalého trhu pro financování energeticky úsporných projektů na komerční bázi a s využitím místního soukromého kapitálu. Dlouhodobý úspěch programu CEEF se bude posuzovat podle toho, zda vznikl konkurenční trh pro vývoj a financování energeticky úsporných projektů a zda funguje i poté, co program již nebude novým finančním transakcím poskytovat záruky. V tomto kontextu splní program CEEF svou úlohu tím, že seznámí místní finanční instituce s relativně nevyužitým tržním potenciálem a pomůže jak místním firmám energetických služeb, tak i finančním institucím tento potenciál využít.

Přínosy programu CEEF:

přímá implementace nákladově efektivních energeticky úsporných projektů s doprovodnými globálními i lokálními ekonomickými a ekologickými přínosy, včetně úspory nákladů na energii pro konečné spotřebitele;

rozvoj schopností finančních trhů v zemích zapojených do programu CEEF poskytovat úvěry na energeticky úsporné projekty;

založení dlouhodobě fungujícího a konkurenčního trhu pro financování energeticky úsporných projektů prostřednictvím celé řady místních finančních institucí, které budou nabízet různé finanční produkty podle potřeb různých oblastí pro úspory energie;

rozvíjení schopností navrhovat "financovatelné" energeticky úsporné projekty a efektivně je prezentovat bankám;

mobilizace domácích i zahraničních zdrojů pro úvěrové i kapitálové financování energeticky úsporných projektů;

mobilizace investičního kapitálu pro modernizaci infrastruktury, která je nezbytná pro splnění ekologických směrnic a podmínek pro vstup do Evropské unie.

Očekává se, že závazek GEF vložit do projektu 18 miliónů dolarů (z čehož 15 miliónů dolarů bude použito na bankovní záruky) vyvolá investice ve výši 112 - 225 miliónů dolarů. Tento odhad vychází z předpokladu, že na 50 % investice bude z prostředků programu poskytnuta záruka, jejíž celková výše se bude pohybovat v rozmezí 45-90 miliónů dolarů (v závislosti na poptávce), a každá energeticky úsporná investice se bude z 20 % financovat z vlastních zdrojů (což je v souladu s požadavky místních finančních institucí na typickou finanční transakci). Co se týče snížení emisí skleníkových plynů, odhaduje se, že kromě poklesu lokálního znečištění spojeného se spotřebou energie dojde k poklesu emisí CO2 o 7.4 miliónů tun. Měrné náklady tohoto poklesu činí 0,7 dolaru na tunu CO2.

Překážky, které by měl program CEEF odstranit
Program CEEF je navržen tak, aby se vypořádal s překážkami komerčního financování energetických projektů, které se v pěti zúčastněných zemích běžně vyskytují:

nedostatek snadno dostupných úvěrů pro energeticky úsporné projekty, který je způsoben nevhodným návrhem projektů a nedostatkem zkušeností místních bank s financováním tohoto typu projektů;

vyšší úvěrové riziko u konečných spotřebitelů, zejména u malých a středních podniků, municipalit, nemocnic, bytových domů a dalších oblastí konečné spotřeby, kteří tak nemají přístup ke komerčnímu financování;

nedostatečná záruční hodnota spojená s energeticky úspornými projekty a zařízením;

požadavky místních finančních institucí na vysoké záruky, které jsou pro potenciální dlužníky těžko splnitelné;

podmínky na kapitálových trzích -- nyní již korigované (včetně minulých zkušeností s rozsáhlými chybami zaviněnými dřívějším laxním přístupem k poskytování úvěrů) - které způsobují, že místní finanční instituce nejsou ochotny nést větší rizika a jednají příliš opatrně;

nedostatek projektů dobře připravených pro financování, což je částečně způsobeno nedostatkem zkušeností projektantů, omezeným počátečním kapitálem, který mají místní firmy energetických služeb k dispozici, relativně vysokými náklady na přípravu projektu a riziky s tím spojenými, nedostatkem zkušeností části konečných spotřebitelů s přínosy a obchodními aspekty energeticky úsporných projektů.


TABULKA I: Překážky, se kterými se chce program CEEF vypořádat

Překážka Reakce programu CEEF
Nedostatek úvěrů: nedostatek zkušeností a kapacit finančního sektoru hostitelské země. Poskytnutí záruk, aby banky získaly širší možnosti úvěrování. Technická pomoc pro banky, aby pochopily tržní příležitost; technická pomoc při získávání zkušeností s úvěrovou analýzou energeticky úsporných projektů a při návrhu finančních produktů.
Domnělé vysoké riziko u dlužníků ze sektoru malých a středních podniků a jejich energeticky úsporných projektů. Technická pomoc při získávání zkušeností s úvěrovou analýzou a oceňováním rizika projektů; nabídka částečných záruk, aby se skutečné riziko snížilo.
Nedostatečná záruční hodnota energeticky úsporných projektů či zařízení. Nabídka částečných záruk, aby se zmírnilo riziko projektů; technická pomoc finančním institucím při financování projektu a hodnocení pozitivních přínosů energeticky úsporných projektů, které snižují jejich rizika: úspory nákladů, které zlepšují tok hotovosti konečného spotřebitele energie, a pochopení skutečné povahy energeticky úsporného zařízení.
Nadměrné záruční požadavky finančních institucí. Nabídka částečných záruk, aby se skutečné riziko projektů snížilo.
Mimořádná nechuť finančních institucí k přijímání rizik, vyplývající ze zkušeností minulého období, kdy se používaly špatné úvěrové procedury. Nabídka částečných záruk, aby se skutečné riziko projektů snížilo. Výběr prioritních trhů, např. malých a středních podniků, kde se mohou aplikovat techniky projektového financování, kde lze prokázat životaschopnost dlužníků a kde konkurence mezi finančními institucemi může vyústit v nové půjčky.
Nedostatek dobře připravených projektů. Výběr trhů, kde jsou základní ekonomické charakteristiky energeticky úsporných projektů obzvlášť dobré; technická pomoc firmám energetických služeb při návrhu a prezentaci projektů.
Nedostatek dobře připravených projektů. Výběr trhů, kde jsou základní ekonomické charakteristiky energeticky úsporných projektů obzvlášť dobré; technická pomoc firmám energetických služeb při návrhu a prezentaci projektů.
Tato kombinace překážek vytváří obecný nedostatek financí pro energeticky úsporné projekty a vhodných finančních produktů pro konečné spotřebitele energie. Ačkoliv ve střední a východní Evropě funguje několik kapitálových fondů zaměřených na financování energeticky úsporných projektů, všeobecný nedostatek úvěrových prostředků výrazně omezuje jejich rozšíření. Kromě těchto překážek, které se vyskytují ve všech pěti zúčastněných zemích, byly identifikovány některé specifické překážky a podmínky, které brání rozvoji trhu v jednotlivých zemích. Implementační strategie programu se s těmito překážkami vypořádá buď prostřednictvím technické pomoci, která bude pro tyto země individuálně navržena, nebo pomocí speciálně strukturovaných záruk.
Četné studie z poslední dekády označily za primární překážku realizace energeticky úsporných projektů nedostatek financí. Nedostatek financí však může mít mnoho významů. V pěti zemích, které přistoupily k programu CEEF, nedostatek financí znamená, že banky nemají dostatek zkušeností s financováním energeticky úsporných projektů v malých a středních podnicích a zároveň část těch, kteří projekty navrhují, neovládá finanční techniky. Na základě zkušeností z Maďarska vidíme, že s těmito podmínkami se lze účinně vypořádat kombinací těchto nástrojů:

flexibilní program technické pomoci, který odpovídá potřebám jednotlivých finančních institucí a firem energetických služeb, již na trhu s úspornými projekty podnikají, a současně nabízí vysoce kvalifikovanou pomoc při finanční přípravě projektů; a

záruční produkt, který zlepšuje úvěrové hodnocení projektů, což je nezbytné k tomu, aby finanční instituce vyvíjely a nabízely nové finanční produkty pro energeticky úsporné projekty.

Tento přístup může v podstatě fungovat dlouhodobě. Je rovněž logickou odpovědí na existující tržní podmínky a představuje přirozené rozšíření intervencí a prací na budování finančního trhu pro energeticky úsporné projekty. Hnacím mechanismem tohoto trhu je dále hlavní cíl vládní politiky - vstup do Evropské unie, který je umocněn krátkými termíny pro racionalizaci cen energie a splněním přísných ekologických norem. To vše je obrovskou příležitostí pro využití systému bankovních záruk s maximálním účinkem a trvalými výsledky.

Zdůvodnění přístupů programu CEEF
Projekt CEEF je odůvodněn potřebou vyvážit oba doplňující se nástroje: mechanismus záruk a mnohostrannou technickou pomoc zaměřenou na přípravu projektů pro financování. Všech pět zemí, které se do programu CEEF zapojily, má příznivé podmínky na kapitálovém trhu a na trhu s úsporami energie, které vytvářejí předpoklady pro dobrou aplikaci těchto nástrojů. Těmito podmínkami se míní:

likvidita místní měny na kapitálových trzích, včetně středně- a dlouhodobého financování;

existence překážky v podobě úvěrového rizika jako faktoru, který omezuje mobilizaci místních finančních zdrojů;

makroekonomické podmínky, které jsou jinak pro zadlužování a investování velmi příznivé, tj. nízké úrokové míry, rozumné vyhlídky na vývoj inflace a ekonomického růstu;

schopný finanční sektor (zahrnující jak komerční banky, tak i nebankovní finanční instituce) se zájmem o investice do energeticky úsporných projektů;

silný ekonomický a technický potenciál pro úspory energie;

existující sektor energeticky úsporných technologií a služeb, který může nabízet a realizovat energeticky úsporné projekty a účinně reagovat na technickou pomoc při návrhu a přípravě projektů pro financování; a

politická a institucionální podpora efektivního využívání energie a podnikatelských investic obecně.

Kombinace těchto podmínek se vyskytuje v každé ze zúčastněných zemí.

Závěr
Prostřednictvím programu CEEF předá IFC své zkušenosti s mechanismem částečných záruk, který byl
Pro další informace o aktivitách
programu CEEF kontaktujte:

Pavol Vajda
Regionální manažer pro ČR a Slovensko
Michalská 23, 811 03 Bratislava
tel.: +421-254-411-182

Martin Dašek
Lokální kontakt pro ČR
Na Rybníčku 5, 120 00 Praha 2
tel.: + 420-296-368-400

Russell Sturm
Hlavní manažer programu

na komerční bázi úspěšně demonstrován v maďarském programu HEECP, dalším zemím. Výsledkem programu CEEF bude vytvoření toku investic IFC do energeticky úsporných projektů, které využívají zdroje GEF. Tento tok investic bude fungovat souběžně s fondy IFC, z nichž se financuje přímo prostřednictvím investičních oddělení IFC. Program rovněž rozšíří zkušenosti GEF s vhodnými aplikacemi nejrůznějších schémat, která zlepšují dostupnost úvěrů v různých tržních sektorech. Program CEEF jakožto regionální program probíhající ve více zemích umožní efektivní transfer poznatků mezi jednotlivými zeměmi, větší a rychlejší tok investic do úspor energie a pro GEF bude znamenat rozšíření portfolia finančních operací, které nejsou závislé na grantech.







CD financování komerční financování CEEF
JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU



ÚVOD K ENERGETICKÝM ALTERNATIVÁM ENERGIE SLUNCE ENERGIE BIOMASY ENERGIE VĚTRU ENERGIE VODY ENERGIE PROSTŘEDÍ (TEPELNÁ ČERPADLA) KOMBINOVANÁ VÝROBA ELEKTŘINY A TEPLA (KOGENERACE) ÚSPORY ENERGIE OSTATNÍ ENERGETICKÉ ALTERNATIVY











JDI NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU ZOBRAZ MAPU CD JDI NA DALŠÍ STRÁNKU